Rozwój dzieci w wieku przedszkolnym

Artykuł napisany przez szkolaplywania. Umieszczony w kategorii Zdrowie i uroda | 45 Wyświetleń

GD Star Rating
loading...

niemowlę-na-basenie-w-chełmcu-i-nowym-sączu-300x225

Postępujący rozwój cywilizacyjny stwarza dla wszystkich dzieci zupełnie inne możliwości rozwoju. Wywiera wpływ na codzienny rozkład dnia. Coraz częściej możliwe do zaobserwowania jest znaczne zmniejszenie aktywności fizycznej wśród dzieci. Skutkuje to mniejszą wydolnością fizyczną, sprawnością motoryczną  a przede wszystkim spadkiem naturalnej odporności młodego organizmu.

Pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia dziecka czyli w okresie przedszkolnym, który zamiennie nazywany jest okresem wczesnego dzieciństwa, dziecko przystosowuje się do rozpoczęcia nauki w szkole. Jego ciało zaczyna się stopniowo przekształcać. Dzieje się to głównie ze względu na wzmocnienie kości oraz rozwoju mięśni podtrzymujących szkielet. Występująca lordoza piersiowa oraz kifoza lędźwiowa zaczynają się zmniejszać, kręgosłup dąży do osiągnięcia naturalnych krzywizn. Uwypuklony brzuch traci swoją krągłość. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, powoduje wyszczuplenie sylwetki. Przykurcz bioder oraz ugięte kolana zaczynają się cofać. Na stopach zaczynają się tworzyć charakterystyczne łuki poprzeczne i podłużne. Klatka piersiowa zaczyna się poszerzać, stwarzając warunki do rozwoju narządów wewnętrznych. Kończyny zaczynają się wydłużać, dążąc do uzyskania proporcjonalności, która występuje u dorosłych osób. Następuje zwiększenie koordynacji ruchowej, dzięki czemu łatwiejsze staje się wykonanie ruchów precyzyjnych. Uwidacznia się to w trakcie zdobywania umiejętności zapinania guzików czy też sznurowania butów. W okolicach piątego roku życia następuje wzrost wydajności fizycznej, czas aktywności oraz intensywność ulegają poprawie. Wykonywane ruchy nabierają nowe cechy, stają się zamierzone oraz płynniejsze. Kwestia intensywnego rozwoju umiejętności fizycznych sprawia, że ten okres jest również nazywany jako „pierwsze apogeum motoryczności”. Dzieci są „autostymulowane” przez własne ciało do aktywności, w celu stworzenia lepszych warunków do rozwoju narządów wewnętrznych. Istotne jest, aby dzieci były nieustannie motywowane do wszelkich aktywności ruchowych, ponieważ wpłynie to korzystnie na osiągnięcie przez nich sprawności fizycznej.

Dobrą formą aktywności fizycznej już u najmłodszych dzieci a nawet niemowlaków są wizyty na krytych basenach. Niemowlaki mogą poznać nowe środowisko i zacielić więzy z rodzicami. Dzieci w wieku przedszkolnych mogą rozpocząć naukę pływania pod okiem instruktora. Dzięki temu nauczą się dyscypliny, zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz poprawią motorykę całego ciała. Pływanie polecane jest dzieciom związku z pozytywnym wpływem na zapobieganie wad postawy i rozwój całego układ mięśniowego.

 

Ocena artykułu 10.0 na 10 na podstawie 2 głosowań

Tagi: ,


Zobacz również:


Skomentuj artykuł

Musisz być zalogowany aby dodać opinie o tym artykule